jak_spac_pozycje_do_spania-1500x873

Trup w szafie czyli “…przewróć się na prawy bok…”

[cmsms_row][cmsms_column data_width=”1/1″][cmsms_text]

Pytaliście mnie wielokrotnie , dlaczego po Śavasanie  przewracam się na prawy bok, czy robicie błąd przewracając się na lewy.

Sam  kładę się na prawym; wynika to z zaufania do moich nauczycieli, a zaufanie jest  jednym z filarów jogi.

Wstawanie  przez bok z pozycji leżącej  wynika z tego, że to najbezpieczniejszy dla kręgosłupa sposób podnoszenia się. A dlaczego prawy? 

 O zaufaniu wspomniałem. Tak uczyli moi mistrzowie. Pozytywne efekty wynikające  z praktykowania jogi pogłębiają zaufanie, z czasem coraz więcej zachowań w praktyce przyjmujemy  na wiarę.

Drugim powodem jest  tradycja. W kulturze indyjskiej w dalszym ciągu  bardzo wyraźnie widać podział na strefy: “czystą” i “nieczystą”. 

Wszystko to, co czyste, sprzyja pomyślności, rozwojowi i poszukiwaniom duchowym. Do tej kategorii zalicza się  prawą stronę. Prawa ręka to ta, którą podajemy na powitanie, inicjujemy rzeczy prawą nogą i zaczynamy od prawej strony. Stąd też przewracanie się na prawy bok. Na dobry początek.

Trzecim, najpopularniejszym powodem, jest nieobciążanie serca.  Teza, że serce leży po lewej stronie, raczej się nie obroni, bo serce leży nieomal centralnie, z lekkim tylko przesunięciem w lewo.

Moim zdaniem większe znaczenie może mieć tu wielkość i ciężar wątroby (ok 1500 g), która mogłaby wywierać ucisk na serce. Innym czynnikiem fizjologicznym, mogącym skłaniać do leżenia na prawym boku, jest fakt, iż lewą stroną transportowana jest utlenowana krew, a to ona jest odpowiedzialna za dobre funkcjonowanie organizmu.

Kolejnym, czwartym już powodem, są względy związane z układem nerwowym i energetyką ciała.

Według tradycji ezoterycznych w Ciele mamy ok 72000 kanałów energetycznych /tzw. Nadi/, z czego trzy  główne: Szuszumna – która biegnie po linii kręgosłupa, 

Ida i Pingala, które przeplatają się wzajemnie w poszczególnych ćakrach. Pingala nadi zaczyna się po prawej stronie ciała i kończy w prawym nozdrzu – związana jest z aktywizowaniem, rozgrzewaniem i pobudzeniem organizmu. Ida nadi nazywana kanałem księżycowym, rozpoczyna się po lewej stronie i kończy w lewym nozdrzu. Jej funkcją jest wyciszanie i schładzanie układu nerwowego. Pobudzenie, otwieranie przeciwległego nozdrza jest związane z atawizmem naszego organizmu. Kiedy leżymy na prawym boku, zmniejsza się przepływ powietrza w prawym nozdrzu, a zwiększa  w lewym.

Dzięki temu nie dusimy się  gdy śpimy lub mdlejemy.

W niektórych szkołach jogi, wykorzystuje się tę wiedzę do odblokowania jamy nosowej, poprzez włożenie ręki pod przeciwległą pachę i dociśniecie do niej ramienia. Zatem leżenie na prawym boku wprowadza dodatkowy element rozluźnienia.

Inne powody do przewracania się na bok:

Nie wiem jak Ty, ale ja często mam problem by rozluźnić się w Śavasanie, za jeden z powodów tej trudności, w teorii jogicznej uważana jest Abhiniveśa, nieświadomy lęk przed porzuceniem tego, co znane, w tym przed śmiercią. Kiedy przewracamy się na bok, uświadamiamy sobie swoją egzystencję i kontrolę, więc po przewróceniu się możemy, jeszcze na chwilę się rozluźnić.

Teza, że przewracanie się na lewy bok, pomaga osobom z niskim ciśnieniem jest trudna do obrony, ponieważ różnice tu będą nieznaczne. Nie znam badań ani informacji w literaturze na ten temat. Pewne jest to, że osoby z niskim ciśnieniem, wstając gwałtownie z pleców, doznają znaczącego i chwilowego spadku ciśnienia. Związane jest to z gwałtownym wzrostem ciśnienia w nogach i spadkiem w górnych partiach tułowia, nim baroreceptory uregulują tę różnicę. Może to doprowadzić do chwilowej utraty świadomości. Sytuacja wygląda identycznie w przypadku wstawania ze skłonu do przodu.

Natomiast przewracanie się na lewy bok zaleca się profilaktycznie kobietom w ciąży. Chodzi o to, że u ok. 8% kobiet w ciąży rozrastający się płód może spowodować ucisk na żyłę wrotną, powodując problemy z ukrwieniem płodu.

Przewracanie się na lewy bok, stosuje się niekiedy po długiej Śavasanie i najczęściej po nim  następuje przewrót na prawy.

 

Sprawdźcie zresztą sami i dajcie mi znać, jak to jest u Was.

 

[/cmsms_text][/cmsms_column][/cmsms_row]
Tags: No tags

Comments are closed.